Podlasie Solar Park

Podlasie Solar Park jest obecnie największą inwestycją w fotowoltaikę na terenie Polski. Cały projekt to pięć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5 MWp zajmujących powierzchnię blisko 10 ha. Inwestycje zostały zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego, w miejscowościach Lipsk, Jedwabne, Kolno i Zagroby Zakrzewo. Cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 4 MWp zostały uruchomione w roku 2014 oraz 2015, włączając instalację w Kolnie, będącą największą instalację fotowoltaiczną w Polsce o mocy 1,8 MWp.

Elektrownia Jedwabne
Elektrownia Lipsk
Elektrownia Kolno


Pierwsza elektrownia wchodząca w skład kompleksu Podlasie Solar Park – Elektrownia Lipsk o mocy 0,3 MWp została przyłączona do sieci elektroenergetycznej na początku 2014 roku. Po upływie jednego roku jej eksploatacji można stwierdzić, że pracuje z zakładaną sprawnością a wielkość produkcji energii elektrycznej jest zgodna z założeniami projektowymi. Elektrownia Lipsk wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy Renesola i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol.

W IV kwartale 2014 do sieci elektroenergetycznej zostały przyłączone dwie kolejne elektrownie w Kolnie (największa elektrownia w Polsce – moc 1,84 MWp) i Jedwabnem (moc 0,71MWp). Proces budowy instalacji fotowoltaicznych rozpoczął się w sierpniu 2014 roku. Instalacja w Kolnie jest największą instalację fotowoltaiczną w Polsce. Elektrownia Jedwabne wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy REC i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol, natomiast Elektrownia Kolno wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy REC i inwertery firmy ABB.

W czerwcu 2015 zkończona została budowa czwartej inwestycji wchodzącej w skład Podlasie Solar Park – Zagroby Zakrzewo. Elektrownia Zagroby Zakrzewo posiada moc zainstalowaną 1,0 MWp oraz wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy Gintech i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol.

Elektrownia Słoneczna Kolno 1,8 MW

Elektrownia Kolno
Elektrownia Kolno
Elektrownia Kolno

Elektrownia Słoneczna Zagroby-Zakrzewo 1,0 MW

DSC_0293.JPG
DSC_0297.JPG
DSC_0419.JPG

Elektrownia Słoneczna Jedwabne 0,7 MW

10_Elektrownia_Jedwabne.jpg
11_Elektrownia_Jedwabne.jpg
12_Elektrownia_Jedwabne.jpg

Elektrownia Słoneczna Lipsk 0,3 MW

Elektrownia Lipsk

Lokalizacje elektrowni słonecznych Solar Park Podlasie


Cztery inwestycje wchodzące w skład Podlasie Solar Park są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 - 2013.